Genel Müdür Mesajı

Genel Müdür Mesajı

Değerli Yatırımcılar,

Ziraat Finans Grubu’nun gücü ve tecrübesiyle yola çıkan Ziraat Portföy, Türkiye ekonomisine ve ülkemizin yarınlarına değer katmak için çalışmalarına hızla devam etmekte, güçlü sermaye yapısı, genç ve dinamik ekibi, şeffaf ve ilkeli iş anlayışıyla yatırımcılarına doğru ve yeni yatırım fırsatları sunmaktadır.

Son yıllarda Türkiye sermaye piyasalarında görülen büyüme ile birlikte Ziraat Portföy olarak biz de yeniden yapılandık ve 2017 yılı sonuna geldiğimiz bu günlerde çok önemli mesafeler kat ettik. Ziraat Finans Grubu’nun bir üyesi olarak temel hedefimiz yalnızca yatırımcılarımız için değil, ülke bilançomuza da katkı sağlamaktır. Geldiğimiz noktayı kesinlikle yeterli bulmuyor, daha fazlası için bir başlangıç olarak görüyoruz

Ziraat Portföy’de yaşanan değişim ve gelişimin bir sonucu olarak yatırım fonlarımızın yanında özellikle “Özel Portföy Yönetimi“ hizmeti, uzmanlığımızı ve tecrübemizi gösterebileceğimiz önemli bir platform olmuştur. Ziraat Bankası dışındaki yatırımcılara, butik portföy yönetimi anlayışıyla farklı hizmetleri, piyasadaki en iyi ve  en farklı ürünleri son derece rekabetçi fiyatlarla sunarak Ziraat Finans Grubu’na yeni yatırımcılar kazandırılmıştır.

Başarılı çalışmalarımızı rakamlara da yansıtabildik. 2013 yılında 1.8 milyar TL olan toplam yönetilen varlık büyüklüğümüz 2016 Aralık ayı sonu itibarıyla 9.9 milyar TL’ye ulaşırken, sektörün 5. büyük portföy yönetim şirketi olduk. Aynı dönemde sektörümüz %87 büyüme sergilerken Ziraat Portföy’ün büyümesi % 450’nin üzerinde gerçekleşmiştir. 2014 yılı başında sadece 1 müşteriyle 20 milyon TL büyüklüğünde olan Özel Portföy Yönetimimiz, 2016 yılı sonu itibarıyla 184 müşteride toplam yaklaşık 3.5 milyar TL’lik bir büyüklükle pazar payını %25’e yükseltmiştir.

Son yıllarda elde ettiğimiz başarılarda Ziraat Finans Grubu’nun katkısının yanı sıra, şirket özelinde yaptığımız pazarlama faaliyetlerinin katkısı çok büyüktür. 2015 ve 2016 yıllarında ‘’Türkiye Sermaye Piyasası Birliği“ ve “Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği”nden almış olduğumuz ‘En Yüksek Özel Portföy Büyüklüğü Ödülü‘ bu alandaki başarımızın göstergesi olmuştur.

Hedeflerimiz doğrultusunda Katılım Bankacılığına hizmet verecek ürünlere yoğunlaşarak bu alanda sektörün büyümesine katkı sağlamayı sürdüreceğiz. Nitekim Ziraat Portföy, Katılım Bankacılığında 6 adet yatırım fonu ile sektördeki en geniş ürün yelpazesine sahiptir. Katılım Bankacılığına kaynak oluşturmak ve kayıt dışında kalan faize duyarlı tasarrufları sisteme entegre etme konusunda çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Ziraat Portföy Katılım endeksiyle de sektöre yeni ürünlerin çıkarılmasında noktasında katkıda bulunduğumuza inanıyoruz.

Önümüzdeki dönemde 2013 yılı sonundan bu yana yürüttüğümüz yapılandırmanın geri dönüşleri, genişleyen ürün yelpazemiz ve Ziraat Finans Grubu’nun atmış olduğu yeni adımlar ile sektördeki başarılı ilerleyişimiz devam edecektir. Ziraat Finans Grubu olarak oluşturduğumuz sinerji gücümüzü daha da katlayacaktır. Başarılı sonuçlarla aldığımız ödüller değişen yüzümüzün temsili fotoğrafı olmuştur.

Özel sektörün dinamik yapısını kamunun gücüyle birleştirerek siz değerli yatırımcılarımıza sunmaya ve her türlü finansal ihtiyaçlarınız için “Uzmanlığımızla daha fazlası"nı sunmak üzere çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.


Saygılarımla

Uğur BOĞDAY

Genel Müdür